• Welcome to Thai Audio/Video Club. Please or

28 October 2021, 02:33:29 am

News:

การลงทะเบียน ผู้สมัครต้องส่งบัตรประชาชน ยืนยันตัวตนครับ (กำกับด้วยว่า ใช้สมัครสมาชิกบอร์ดเท่านั้น  ปิดเลขบัตร ปิด barcode ปิด วันเกิด ปิดที่อยู่  เปิดแค่ชื่อ นามสกุล กับรูปภาพ ก็พอครับ) http://www.thaiavclub.org/Forum/index.php?topic=2816.0

Nattapong's Music Gears

Started by nattapong, 08 April 2002, 07:07:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nattapong

Since I think a lot of us here seem afraid to list their system for whatever reason. I decided to start. To show that ... I am using lower than $1000 system with no shame. �:musik004:

All my music engines compose of the followings:

Main system (Audio/Soon to be HT):
Set up in dedicated room .. However, no budget to do room acoustic modification right now.

QuoteSony MXD-D3 �CD/MD player
Panasonic A120 DVD player
Denon AVR 1801 DTS reciever
14\" LG TV !!!!!!!!!
Front: B&W CDM1NT bookshelf speakers
Center: B&W LCR60 S3
Surround: B&W DM602 S2 bookshelf speakers
Velodyne VLF 810 subwoofer
DH Labs Silversonic Q-10 bi-wired speaker cables
MIT TMAX Interconnect
DH Labs BL-1 Interconnect
Monster A/V cable as subwoofer cable
$50 cheapo speaker stand with white tack (as oppose to blue tack)
Everything put on Granite Floor

Headphones Rigs
(use in office)

QuotePlay MP3 from computer
Creek OBH-11 headphones amp.
Sennheiser HD600 headphones
Dimazio Silver 8ft headphones extension cord

Portable Rigs
This is for traveling and using in the car.

QuoteCheapo $50 Sony CD walkman
Cheapo $40 Sony MD player MZ-E33 walkman
Panasonic Cassette player
Sharp MD player/recorder (for record my performance) w. $1 computer mic.
Sony earbud headphones
Car rigs (nothing special installed in my car)

Bedroom
QuoteSharp CD/MD mini compo ...
this unit has keyboard in so I can tilt my MD with ease .. and with sleep timer .. alarm set up .. this baby is suite for bedroom

Make it yourself music systems :D
QuoteAlvarez Classical guitar
Jose Ramirez R4 Classical guitar
Nattapong Nithi-Uthai Classical guitar (my handmade guitar) :lol:
1957 Olds Ambassador Trumpet

DIY Balanced Isolation Transformer  Mr. Art's prescription here.  :D                                                                                  

[!--EDIT|nattapong|Nov 8 2002, 23:56--]
ผมมีบริษัทผลิตผลิดภัณฑ์เครื่องนอนยางพารา กระทู้ใดที่เกี่ยวกับเครื่องนอน ท่านผู้อ่านควรใช้วิจารณญานในการอ่านนะครับ

poj

ขอบคุณมากครับ เป็นสมาชิกที่น่ารักจริงๆ :)
เรื่องราคาของ system ไม่ใช่ประเด็นครับ  ผมเชื่อว่าสมาชิกของที่นี่จะมีวุฒิภาวะเพียงพอเกี่ยวกับประเด็นนี้ครับ  เราไม่ใช่พวกไฮโซประเภทจิตไม่ว่างนี่ครับ ถึงจะต้องมาแข่งกันเรื่องไร้สาระแบบนั้น :)

ทำกีตาร์ได้เองเชียวหรือ  เก่งนี่ครับ ทำได้ไงน่ะ  ผมว่ามันทำยากนะกีตาร์นี่
And in the end, The love you take is equal to the love you make.

พจน์  อุดมลาภสกุล
ผมมีร้านค้าขายอุปกรณ์เครื่องเสียงเป็นของตนเอง ความเห็นของผมอาจไม่เป็นกลาง กรุณาพิจารณาด้วยความระมัดระวัง

nattapong

ผมมีบริษัทผลิตผลิดภัณฑ์เครื่องนอนยางพารา กระทู้ใดที่เกี่ยวกับเครื่องนอน ท่านผู้อ่านควรใช้วิจารณญานในการอ่านนะครับ

poj

Wowwww.....  :icon_wow:
โอ้โห ทำได้ไงครับเนี่ย  มันต้องใช้เครื่องไม้เครื่องมือเยอะนะครับ เก่งจริงๆ..
And in the end, The love you take is equal to the love you make.

ผมมีร้านค้าขายอุปกรณ์เครื่องเสียงเป็นของตนเอง ความเห็นของผมอาจไม่เป็นกลาง กรุณาพิจารณาด้วยความระมัดระวัง

nattapong

Tools.. �not so many .. since I prefer to use hand tools � � total tools worth about $1000.00 .. and wood about $500.00  .. plus about 200-300 man hours...   :D

[!--EDIT|nattapong|April 09 2002,09:13--]

poj

ขยันจริงๆ ผมว่าช่วงทำคอน่าจะยาก  และการเข้าคอก็น่าจะยากด้วย

nattapong

Nope... hardest part .. is bending.. though most crucial parts are planing the top .. and sloting and truing frets and fretboard... but it is sort of fun.. � it is like when you DIY anything for your hifi... I was just DIY my instument.

Oh.. and lastly setup of the guitar will separate between being carpenter and luthier (instrument maker)

[!--EDIT|nattapong|April 09 2002,14:23--]

Mee

ยอดเยี่ยมมากครับ :aktion033: ขอชมด้วยอีกคน งานออกมาดูเรียบร้อยสวยงามมากครับ ผมว่าการทำกีตาร์เองคงเคยเป็นความใฝ่ฝันในช่วงหนึ่งของหลายๆคนเลยนะครับ

nattapong

Maybe when I will make another one... I would let people know.. so we can do it all together .. and save on some shipping since most of the wood will have to be imported.  

I don't know how many would interest in making one though. I have plan to built a few more depend on my free time and money. My plan are include

1. Classical guitar based on 1973 Segovia's Hauser style
2. Electric guitar based on Gibson Les Paul Standard

I have both plans ready.

poj

Les paul ค่อนข้างหนัก และคอค่อนข้างใหญ่ แต่สวยและ classic มาก  ต่อไปจะมี Nattapong Guitar หรือเปล่าครับนี่  :D
กีตาร์ทำตามสั่ง  :)

II-V-I

Khun Nattapong,
Impressive work, well done!  What wood that you used for the top, side, back and neck?  How is the sound?
Pete II-V-I  

DRC

นี่หละครับ Audiophile ของจริง มุ่งไปที่ดนตรีเป็นหลัก  จะซื้อหรือทำเอง ถ้าเอามาฟังเพลงแล้วมีความสุขไปกับเสียงเพลงก็ย่อมบรรลุธรรมขั้นสูงแล้ว
หวังว่าซักวันหนึ่ง จะหยุดเล่นเครื่องเสียงซะที

nattapong

QuoteKhun Nattapong,
Impressive work, well done!  What wood that you used for the top, side, back and neck?  How is the sound?
Pete II-V-I

I'm sorry .. I didn't see this. For woods...

Spruce Top
Back&Side Rosewood (not Brazillian though)
Neck is Mahogany
Fret board is Ebody also bridge.. ...

Sound is .. well beginner krub.. wasn't so bad though .. a little too quiet but good tone overall ... I think surpass $600-800 price range for classical.. though I spent $1500 overall ... $500 for wood .. $1000 for tools..

nattapong

Quoteนี่หละครับ Audiophile ของจริง มุ่งไปที่ดนตรีเป็นหลัก  จะซื้อหรือทำเอง ถ้าเอามาฟังเพลงแล้วมีความสุขไปกับเสียงเพลงก็ย่อมบรรลุธรรมขั้นสูงแล้ว

Actually... I've got no budget for hi-fi gear na krub.. so my excuse is .. I care only music..   also not much money for software .. and my excuse was.. I want to concentrate .. and really study only what I currently have..

:wacko:  :P  

apipol

ผมพึ่งได้สังเกตเห็น ลำโพงของคุณ nattapong น่าสนใจนะครับ ผมเกือบจะซื้อเหมือนกันตอนแรก  :D เสียงเป็นไงบ้างครับ  
ยังเล่นเครื่องชุดเดิม อยู่ครับ มันแข็งแรงจริงดึจริงๆ :)

nattapong

Comment about my speakers...  um... really afraid na krub since I'm not really hifi expert but.. what I can say a little bit from my feeling.. is this.

I first used DM602 S2 and pretty please with it. Of course lack of bass is a major weakness of bookshelves. I tried to change to S3 but it wasn't give me much different so I returned it and get sub-woofer instead.. Again set up seem to be a little problem .. too difficult to smooth everything for every CD...  But in general I like it's work on vocal, brass and and okay nylon string guitar compare to some in the same price range  ... I found much accurate nylon string guitar sound to be much better with NHT .. though ... when switch to CAMINA BURANA .. B&W perform much better ...   Also.. I found that Theil gave me much better sound of piano ... but price was a little too high for me... so it is about sound that you are looking for and what do you want to give and take...

Upon switching to CDM1NT   ... things improve a little bit .. not so much for money though ..  when compare to when I auditioned in US ... however .. price of DM602 in thailand is so high .. almost twice as much compare to US while CDM1NT .. it is the same price .. so if buying in Thailand.. for money.. 1NT still give me a good performance and I'm pretty please with money spent. Sound is opening up a little bit .. overall is clearer ...  that's about it.

apipol

ยินดีด้วยครับ cdm1nt นับเป็นลำโพงอมตะอีกคู่เลยครับ  :D ราคาไม่เวอร์แต่คุณภาพเยี่ยม  
ยังเล่นเครื่องชุดเดิม อยู่ครับ มันแข็งแรงจริงดึจริงๆ :)

nattapong

ตอนนี้มีเปลี่ยนแปลงนิดหน่อย

ยก MD Sharp portable ให้น้องชายไปแล้ว
แล้วก็ไปซื้อ ทีวีโซหนี้ 29 นิ้วมา ใหญ่ที่สุดในชีวิต แถมเครื่องเล่นดีวีดีด้วย

อย่าถามว่าดีไหม เพราะไม่รู้เหมียนกัน ซื้อเพราะว่าถูกดีหมื่นฝ่า ๆ  

lapath

Quoteแล้วก็ไปซื้อ ทีวีโซหนี้ 29 นิ้วมา ใหญ่ที่สุดในชีวิต แถมเครื่องเล่นดีวีดีด้วย

อย่าถามว่าดีไหม เพราะไม่รู้เหมียนกัน ซื้อเพราะว่าถูกดีหมื่นฝ่า ๆ

Want to ask you too what model is that?

If I have to guess, it's not a progressive scan ready TV at this price.  In that case, if you like the picture, it will be OK.  Sony is good on QC and after sales service, on average.  If you're looking forward to it, then you got it right.
Yeah we knew we had to leave this town
But we never knew when and we never knew how

nattapong

It is for sure not a progressive scan... I still don't know what that is. My goal when I went out to find it is to get the cheapest one in that size range... 29-32 inches. I ran e a quite a bit because they had a promotion coming with DVD player which might be useful since my old one start acting weird. I want to get Samsung though but they didn't have the one in box.. only floor model with no discount. (Samsung is cheaper)  ... So.. I went with Sony.

I didn't see what not to like about the picture... it seems okay to me. I think that is all that count. I didn't get to use its speaker because it is just a morniter for my DVD player. I didn't watch TV at all so..... I use it for DVD only.

I think I'm quite happy with what I have paid and what I have got.

Sorry still no model number.