• Welcome to Thai Audio/Video Club. Please or

17 February 2020, 02:22:16 pm

News:

การลงทะเบียน ผู้สมัครต้องส่งบัตรประชาชน ยืนยันตัวตนครับ (กำกับด้วยว่า ใช้สมัครสมาชิกบอร์ดเท่านั้น  ปิดเลขบัตร ปิด barcode ปิด วันเกิด ปิดที่อยู่  เปิดแค่ชื่อ นามสกุล กับรูปภาพ ก็พอครับ) http://www.thaiavclub.org/Forum/index.php?topic=2816.0

ทำเครื่องล้างแผ่นเสียงแบบ Ultrasonic ด้วยตัวเอง

Started by Karin Preeda, 09 January 2018, 11:38:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Karin Preeda

ยังไงกำหนดขนาดของอ่างแล้วค่อยสั่ง shaft ครับ แนะนำให้สั่งอย่างน้อยสองอัน จะได้สลับกันล้าง/ตาก

Coupler และ motor สั่งเผื่อไว้เป็นอะไหล่ก็ดีครับ โดยเฉพาะ coupler ผมแนะนำให้สั่งไว้ 4 ชุดเลย เพราะผมมีไอเดียจะเอามาทำเป็นตัวประกบแผ่นครับ

poj

ขอบคุณมากครับ
Coupler กับ มอเตอร์ สั่งไปแล้วครับ  แต่ไม่เป็นไร  ได้ของแล้วค่อยสั่งซ้ำอีกทีก็ได้ครับ
And in the end, The love you take is equal to the love you make.

พจน์  อุดมลาภสกุล
ผมมีร้านค้าขายอุปกรณ์เครื่องเสียงเป็นของตนเอง ความเห็นของผมอาจไม่เป็นกลาง กรุณาพิจารณาด้วยความระมัดระวัง

poj

Quotewe use Elmasonic P 120H- 37/80 kHz ultrasonic cleaner and we suggest for best performance to use first 37kHz( 15 minutes) and then switch to 80kHz ( 10 minutes). This even further increase transparency and opennes  of the sound on LP. Higher is the frequency shorter is the wavelength and betterr  are cleaned modulated grooves with higher frequencies as well are smaller particles removed out of grooves.

ผมยังคิดๆเรื่อง ความถี่อยู่ว่า จะเลือกที่เท่าไรดี   เครื่องถูกๆ ดูเหมือนจะทำงานได้ที่ความถี่เดียวเท่านั้น
And in the end, The love you take is equal to the love you make.

ผมมีร้านค้าขายอุปกรณ์เครื่องเสียงเป็นของตนเอง ความเห็นของผมอาจไม่เป็นกลาง กรุณาพิจารณาด้วยความระมัดระวัง

poj

จาก
https://positive-feedback.com/audio-discourse/rushton-paul-diy-approach-ultrasonic-cleaning-lps/

Summary

I've now cleaned over 100 records using my new ultrasonic cleaning regimen and detergent solution for my tank. What I hear exceeds the quality that I've been able to achieve in the past with my multi-step manual wet/vac cleaning regimen, and this has surprised me given what I'd heard with ultrasonic cleaning demonstrations elsewhere.

The key characteristics that I'm hearing (using a 40kHz tank, DIY formulated detergent solution, 31-35 degree Celsius heating, approximately 3 revolutions in 10 minutes, double high purity water rinse, vacuum drying between rinses and filtering the tank water between each batch of LPs) are:

Absolutely no audible damage to the grooves, no high frequency dulling or roll-off
Dead silent background (on records not previously groove-damaged)
Excellent reveal of transients, harmonic overtones and timbre
A great sense of openness to the sonic image and soundstage
The critical elements to the process that makes for the improvements I'm hearing versus other rather non-compelling ultrasonic demonstrations I've heard in the past are:

Using the right detergents/chemicals the US tank solution--this is critical.
Tank water temperature in the 31-35 degree Celsius range (heat is your friend, just not too hot).
Double high purity water rinse and vacuum dry.
Tank water kept scrupulously clean by filtering between batches and then completely dumping and refreshing the tank solution after 30-50 records, depending on how dirty the records were.
Rotation time and speed in the tank; 3 revolutions in 10 minutes is working well.

poj

Why not use a 60kHz or higher frequency tank? Using a 60-69kHz tank should be fine; it might even be ideal given some of the technical data. I've not personally tested the difference, but Harry Weisfeld has. He bought one of each for testing and reports that he CANNOT HEAR any difference in the results. (See his report in the VPI forum thread.) I know I'm getting great results with my 40kHz tank and it's about $400-600 less expensive than any of the 60kHz tanks I could find. I'm also convinced that a 40kHz tank does no harm to the vinyl. It's the frequency tank used in a number of commercially sold ultrasonic record cleaning machines and I've not seen any reports of problems.

poj

What brand ultrasonic tank? Be careful in buying a decent quality ultrasonic tank. Some people report disappointing results only to find that their ultrasonic tank is underperforming because of inadequate design and parts quality. But, cost is not the only indicator of quality. There are inexpensive ultrasonic tanks being sold that are still good quality. Check the brand and do some research. In the U.S., many people are having good results with the Sonix brand. My Trusonik tank is made in China but seems well built and many people have used this brand now for a number of years with good results. A small manufacturer in South Carolina is building excellent 40 and 69kHz tanks under the Vibrato LLC name (but lacks a drain).

poj

คุณวิเชียร ใน ThaiAVclub Facebook  ใช้ Tank ยี่ห้อนี้ครับ

https://vevor888.en.alibaba.com/productgrouplist-803713864/ULTRASONIC_CLEANER.html?spm=a2700.8304367.breadcrumb.3.6248430eI35OK7

รุ่นที่ผมเล็งคือ JPS-40A   ขนาด 10L

ยี่ห้อนี้  ถูกกว่าครับ
เครื่องถูกกว่า และ จัดส่งฟรีครับ  ซื้อผ่าน alibaba

vichien

Quoteคุณวิเชียร ใน ThaiAVclub Facebook  ใช้ Tank ยี่ห้อนี้ครับ

ขอบคุณมากครับพี่ ดูๆแล้วไม่น่ายาก อุปกรณ์ครบ ก็น่าจะทำตามได้ รูป+ภาพ ชัดเจนดีมากๆครับ

รอดูผลต่อนะครับ

poj

คนขาย Tank  พูดกลับไป กลับมา
วันหนึ่งไปดู บอกว่า ส่งฟรี
อีกวัน บอกว่า  คิดค่าส่ง
ลอง chat ดู  เดี๋ยวบอกว่าได้   เดี๋ยวก็บอกว่า ไม่ได้   เสียเวลาเป็น ชั่วโมง  เซ็งจริงๆ   :)

poj

ได้รับ ultrasonic tank แล้วครับ
โดยสรุปคือ  เขาไม่ยอมส่งฟรีครับ  ต้องเสียค่าส่ง  และ ไม่ได้เป็นการส่งทาง FedEx อย่างที่คุยกันไว้ด้วย
แต่ถึงอย่างไร  tank ก็มาถึงผมครับ   ก็ถือว่า เป็นผู้ขายที่พอทน  อย่างน้อยคือไม่โกงครับ
ส่วนการใช้งาน เดี๋ยวค่อยว่ากันอีกทีว่า ผลจะเป็นอย่างไร
ผมต้องไปทำโครงรองรับ ระบบหมุนแผ่นก่อนครับ

outto

ขออนุญาตแจมด้วยคนนะครับ

เคยคุยกับพี่ฆฤณเรื่อง 3D print ว่าน่าจะลองดู ผมเลยมั่วๆผสมกับชิ้นส่วนจากของเล่นลูก เลยทำที่หมุนแผ่นแบบชาร์จได้ครับ

ที่ชอบมากๆคือ เอา vpi 17 มาใช้ทำแผ่นให้แห้ง โดยใช้แผ่นรอง (3D print)ระหว่างแผ่นกับ platter สะดวกมากๆเลยครับ ล้างกับทำให้แห้ง แล้วฟังได้เลย รูปตามข้างล่างเลยครับ

https://www.dropbox.com/s/crielsaqxorc1ki/Photo%20Feb%2003%2C%201%2033%2041%20PM.jpg

https://www.dropbox.com/s/bs716y9dzhp8wqd/Photo%20Feb%2003%2C%202%2009%2057%20PM.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/qr29o3d384jr5y0/Photo%20Feb%2003%2C%209%2033%2040%20AM.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/gpcout4j1zvdhdi/Photo%20Feb%2004%2C%203%2046%2020%20PM.jpg?dl=0

แนวคิด requirements ที่ทำแบบนี้ครับ
- ใส่แผ่นเข้าออกได้ง่าย ผมปริ้นท์ตัวกั้นแผ่นแบบใช้น็อตยึดได้ทั้งสองข้าง ล้างได้ทีละหนึ่งถึงสามแผ่น มากกว่านั้นน้ำหนักเยอะเกิน
- ใส่แผ่น 45 ได้ คือทำขอบแบบให้ใส่แผ่น 45 ได้เลย
- เวลาโหลดแผ่น ให้โหลดง่ายๆ แค่พลิกข้างก็วางกับพื้นโหลดสะดวกมาก
-ปริ้นท์ตัวกั้นแผ่นไว้เยอะ สลับล้างติดๆกันได้หลายรอบ ระหว่างเอาแผ่นไปทำให้แห้ง
-ใช้ไฟจาก usb ตรงๆก็ได้ หรือว่าจากที่ชาร์จไว้ก็ได้

ที่อยากทำเพิ่มคือ
- ให้ปรับความเร็วได้
- ใช้สายชาร์จUSBแบบธรรมดา
- ทำตัว coupling ที่ปลายอีกข้าง เผื่อล้างเกินสามแผ่น

ก็ว่าจะลองไปเรื่อยๆครับ แต่ตอนนี้สะดวกขึ้นมากถ้าได้แผ่นสกปรกมาครับ
ปล ผมดูไอเดียจากหลายๆที่แล้วมารวมๆกันครับ

poj

outto

Quote from: poj on 10  February  2018, 08:11:28 pm
ทำมาดูดีมากครับ 

ขอบคุณครับพี่ มี 3D printer นี่สะดวกมากๆเลยครับ

outto

Quote from: Karin Preeda on 16  February  2018, 03:10:30 am
เห็นแล้วอยากได้เลย  :dribble: :dribble: :dribble: :dribble:

ถอยเลยครับพี่ ผมได้มาตอน Thanksgiving ราคาร้อยห้าสิบกว่าๆเอง ตอนนี้มีเดียลอยู่ด้วยครับ https://www.monoprice.com/category/pages/6

poj

บทความเรื่อง Ultrasonic Record Cleaner เขียนจบแล้วนะครับ  หวังว่า จะมีประโยชน์ต่อส่วนรวมบ้าง ไม่มากก็น้อยครับ

http://avbestbuy.com/cms/sample-page-2/av-system/accessories/analogue/%E0%B9%80%E0%B8%84%E0%B8%A3%E0%B8%B7%E0%B9%88%E0%B8%AD%E0%B8%87%E0%B8%A5%E0%B9%89%E0%B8%B2%E0%B8%87%E0%B9%81%E0%B8%9C%E0%B9%88%E0%B8%99%E0%B9%80%E0%B8%AA%E0%B8%B5%E0%B8%A2%E0%B8%87-ultrasonic-cleaner/